دکوراسیون داخلی چیست و تفاوت آن با طراحی داخلی

تصویر نمایش دهنده چکیده مطلب
عکس بنر مقاله تفاوت دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی می باشد

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست ؟ به زبان خودمونی بگم اگر می‌خوای بدونی که اصن دکوراسیون داخلی چیه ، طراحی داخلی چیه ، اینا با هم چه فرقی داره ، دو تا حرفه جدا ازهمه یا نه ، اصن کارشون چیه ، چرا جدا ازهمن ، اگر جدا ازهمن پس چرا همش میگن دکوراسیون داخلی بعد طرف می گه من طراحم؟!!! بالاخره معماره یا طراحه ؟!!! اگر معماره پس چرا شرکتا همش میگن دکوراسیون داخلی چرا نمیگن طراحی داخلی ؟ بعد اینا به کنار تو سایت‌های فارسی هرچی میگردی همش با دکوراسیون داخلی میاد بعد میری تو سایت های خارجی میگردی همش میگه طراحی داخلی (البته نمیگه طراحی داخلیا همشون اکثرا با عنوان interior design میان)!!! خیلی پیچیده شد نه ؟ ولی مژده میدم جای خوبی اومدی همش الان با خوندن این مقاله ای که نوشتم رفع میشه خیالت راحت یعنی راحت متوجه میشی که دکوراسیون داخلی چیست ، طراحی داخلی چیست و تفاوت دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی در چیست.

فهرست مطالب

  1. دکوراسیون داخلی چیست ؟
  2. طراحی داخلی چیست ؟
  3. تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
  4. تشخیص و تفاوت عملکرد دکوراتور با طراح
تصویر مشخص می کند که به طور خلاصه در این مطلب با عنوان دکوراسیون داخلی چیست و تفاوت آن با طراحی داخلی چه چیزهایی یاد می گیریم

1- دکوراسیون داخلی چیست ؟

ابتدا باید مشخص شود که دکوراسیون چیست؟!!! بهتر است بدانید که دکوراسیون واژه ای است فرانسوی که معادل فارسی آن بر اساس تعریف لغت‌نامه دهخدا عبارت است از : فن و تخصص و رشته آموزشی آذین، آذین بندی، آراستن.

حالا که با ریشه لغتی واژه دکوراسیون آشنا شدید برای آنکه بدانید دکوراسیون داخلی چیست ، بهتر است بدانید که براساس معنی مندرج در دانشنامه ویکی پدیا، دکوراسیون داخلی عبارت است از: هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه.

1-1- تعریف دکوراسیون داخلی چیست ؟

اگر بخواهیم تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را مشخص کنیم و با جزئیات بیشتری متوجه شویم که دکوراسیون داخلی چیست پس باید بدانیم که دکوراسیون داخلی یا همان تزئینات داخلی ( که در ادامه مقاله نیز با تزئینات داخلی نام برده می شود) به هنر و دانش ساخت فضای داخلی دلپذیرتر و کاربردی تر برای ساکنان آن اشاره دارد. هر کس که تا به حال خانه یا محل کار خود را تزئین کرده است ، به نوعی در طراحی داخلی شرکت کرده است. این هنر یک موضوع محبوب در برنامه های تلوزیونی نیز می باشد. همچنین وقتی این مطلب را سرچ کردید حتما می دانید که یک سرگرمی محبوب برای بسیاری از شماها است زیرا نیاز به مدرک خاصی برای تزئین خانه خود ندارید.

با این حساب همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزلمان فکر می كنیم، نقش یک دکوراتور داخلی را بر عهده می گیریم. با این همه، تزئینات داخلی همانند سایر هنرها، دارای سبک و ریزه‌کاری‌های متفاوتی است که براساس سلیقه ها و نیازهای دوران، دستخوش تغییر می‌شوند.

در دنیای امروز بخش عمده زندگی افراد در فضاهای بسته و داخلی سپری می شود. اگرچه همه ما زمان هایی را برای تفریح و هواخوری و گریز از محیط های بسته در فضای آزاد می گذرانیم، اما همین نشاط ناشی از جدایی از محیط بسته، خود نشانگر کثرت اوقاتی است که در اتاق‌ها می گذرانیم. به همین سبب تزئینات داخلی با کیفیت مناسب، بهترین روش برای بهبود وضعیت حرفه ای، تحصیلی و زندگی‌مان می‌باشد.

پس دکوراسیون داخلی چیست ؟ دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است. این رشته از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز می کند. با مطالعه بخش بعدی یعنی طراحی داخلی این درک پاراگراف آسان تر می شود.

2- طراحی داخلی چیست ؟

اینبار برای آنکه بدانیم تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در چیست به سراغ طراحی داخلی می رویم. طراحی داخلی، نقشه کشی و ساخت و ساز فضاها به دست انسان، بخشی از طراحی محیطی بوده و ارتباط نزدیکی با معماری دارد. اگرچه طراحی برای ایجاد یک محیط خوشایند به دوران تمدن اولیه بشر برمی گردد، رشته طراحی داخلی نسبتا جدید است. از اواسط قرن بیستم به نحوی از واژه دکوراتیو داخلی استفاده شد که تقریبا معنا خود را از دست داد بنابراین واژه های توصیفی بیشتری مورد استفاده قرار گرفته اند. اصطلاح طراح داخلی نه تنها محدوده بزرگتری را شامل شده بلکه خود را به عنوان یک حرفه جدی نشان می دهد. در بعضی از کشورهای اروپایی ،جایی که این حرفه از آنجا نشات گرفته، به عنوان معمار داخلی از این حرفه یاد می شود.

پس طراحی داخلی چیست ؟ طراحی داخلی شغلی است که به دانش و فعالیت های عملی نیاز دارد. دانشگاه های بسیاری وجود دارند که دوره های طراحی داخلی برگزار می کنند. طراحان داخلی معمولا در مورد رنگ و پارچه، طراحی به کمک کامپیوتر ، نقاشی، برنامه ریزی فضا، طراحی مبلمان، معماری و غیره دروسی را می گذرانند. بیشتر فارغ التحصیلان این رشته قبل از اینکه شرکت خود را تاسیس کنند باید چند سالی به کارآموزی در سایر شرکت ها بپردازند.

آنچه آنها انجام می دهند بیشتر به فضای اتاق ربط دارد، فعالیت های آنها بیشتر به طراحی و نوسازی فضای داخلی کمک می کند. آنها نه تنها ظاهر اتاق را عوض می کنند، بلکه تغییراتی در کارایی اتاق نیز ایجاد می نمایند. فعالیت های آنان شامل نقاشی کف ساختمان تا چیدمان لوازم تزئینی در داخل اتاق می باشد. برای آنکه بتوانند وظیفه خود را بدرستی انجام دهند پس باید با کاملا با سبک های طراحی و دکوراسیون داخلی آشنا باشند. که پیشنهاد می کنم اگر شما نیز طراح یا دکوراتور هستید حتما مقاله پیشنهادی زیر را مطالعه کنید که با 100 سبک طراحی داخلی آشنا شوید. از این کامل تر نمیشه.

3- تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

با توضیحاتی که داده شد حال میخواهیم بدانیم که تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در چیست . تزئینات داخلی شغلی است که نیاز چندانی به دانش و فعالیت های عملی ندارد و در درجه اول به زیبا شناسی توجه دارد. دکوراتورها معمولا خود را درگیر بازسازی و یا برنامه ریزی ساختاری نمی کنند. زمانی که فعالیت های ساختمانی به اتمام برسند، کار آنها شروع می شود و بیشتر بر سطوحی که در دید هستند تمرکز می کنند.

با این حال دوره هایی برای تزئینات داخلی وجود دارد که بیشتر مربوط به بررسی سبک ساختمان ها، سبک مبلمان ، طرح اتاق و غیره هستند. دکوراتورها متخصصین تغییر شکل اتاق هستند. آنها به مشتری کمک می کنند تا سبک و تم مورد نظر خود را انتخاب کنند. آنها در انتخاب مبلمان و تزئینات جزئی نیز به مشتری کمک می کنند. کار آنها به روز رسانی و یا اصلاح اتاق هایی است که نیاز به تازه شدن دارند.

دکوراتورها اغلب به تنهایی کار می کنند و رابطه نزدیکی با معماران و پیمانکاران ساختمانی ندارند، زیرا کار آنها زمانی شروع می شود که فعالیت معماران و پیمانکاران به اتمام رسیده است. از این رو تعاملی بین آنها وجود ندارد. آنها بیشتر با سازندگان مبلمان، خیاطان، پرده دوز ها، مجسمه سازان و متخصصان صنعت دیگر در ارتباط هستند.

از طرف دیگر طراحان داخلی اغلب رابطه نزدیکی با معماران و پیمانکاران ساختمانی دارند و در تلاش هستند تا رضایت مشتری را به نحو احسن بدست آوردند و برای انها فرقی ندارد که مشتری آن مکان را اجازه کرده یا صاحب آن است یا آن مکان دفتر است یا خانه و یا حتی هتل. او سعی می کند کار خود را انجام دهد.

1-3- توضیح سایت NCIDQ

با این حال توضیحات متنوعی وجود دارد که تفاوت های دو حرفه را یعنی تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را بیان می کنند ، اما به نظرم وب سایت شورای ملی تکلیف و صلاحیت طراحی داخلی NCIDQ آن را به بهترین وجه توضیح می دهد و مشخص می کند که دکوراسیون داخلی چیست و تفاوت آن با طراحی داخلی در چه چیزی می باشد:

بسیاری از افراد از اصطلاحات “طراحی داخلی” و “تزئینات داخلی” به طور متناوب و به جای یکدیگر استفاده می کنند ، اما این حرفه ها دارای تفاوت های بنیادی هستند. طراحی داخلی هنر و علم درک رفتار مردم برای ایجاد فضاهای کاربردی در یک ساختمان است. دکوراسیون عبارت است از اثاثیه یا تزئین فضایی با چیزهای مد روز یا زیبا *. به طور خلاصه ، ممکن است طراحان داخلی تزئین کنند ، اما دکوراتورها طراحی نمی کنند. طراحان داخلی راه حل های خلاقانه و فنی را در ساختاری به کار می گیرند که برای کیفیت زندگی و فرهنگ ساکنان کاربردی ، جذاب و سودمند است. طرح ها با بنای ساختمان هماهنگ می شوند و موقعیت فیزیکی و بستر اجتماعی پروژه را تصدیق می کنند. طرح ها باید به قوانین و الزامات نظارتی پایبند باشند و اصول پایداری محیط زیست را تقویت و تشویق کنند. فرایند طراحی داخلی برای برآوردن نیازها و منابع مشتری از یک متدولوژی منظم و هماهنگ – از جمله تحقیق ، تجزیه و تحلیل و ادغام دانش در فرایند خلاق – پیروی می کند.

بزرگترین تفاوت دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی این است که طراح داخلی به طور معمول موارد بیشتری را در ذهن خود برای بررسی دارد. به عنوان مثال ، هنگام صحبت از پوشش کف ، احتمالاً یک دکوراتور داخلی مسئولیت انتخاب نوع ، رنگ ، بافت و الگو را بر عهده دارد. اما طراح داخلی علاوه بر این معیارها ، انتخاب را با توجه به مناسب بودن نوع ، استفاده ، انتقال صدا ، خواص صوتی ، اشتعال پذیری ، خواص گازی ، الزامات الکتریسیته ساکن و دوباره اشتعال پذیری انجام می دهد.

4- تشخیص و تفاوت عملکرد دکوراتور با طراح

تا اینجای کار با توجه به تعاریف و توضیحات گفته شده متوجه شدیم که دکوراسیون داخلی چیست و تفاوت آن با طراحی داخلی به چه شکل است اما می توان به زبان ساده تر نیز تفاوت را اینچنین بیان کرد که زمانی که به تغییرات ساختاری در خانه یا محل کار خود نیاز دارید (مانند برداشتن و جابجایی یک دیوار، نصب کابینت یا افزودن درب یا پنجره) بهتر است به سراغ طراحان داخلی بروید زیرا آنها قادرند این کار ها را با کیفیت بهتری انجام دهند. آنها می توانند در طراحی و اجرای تغییرات ساختمانی کمک شایانی به شما بکنند. اگر نیازی به تغییرات کلی و ساختاری ندارید و تنها قصد تغییر در سبک چیدمان خانه را دارید، یا میخواهید رنگ یا کاغذ دیواری اتاق ها را تعویض کنید، بهتر است از یک دکوراتور داخلی کمک بگیرید. آنها می تواند در انتخاب لوازم خانه و سازگاری آنها با هم به شما کمک کنند، همچنین قادر هستند اتاق را به شکل مطلوبی در بیاورند بدون اینکه هیچ خرابی ظاهری در اتاق ایجاد کنند.

1-4- نکته خودمونی راجع به دکوراسیون داخلی چیست

کل مقاله رو خوندید ولی یه چیزیو یواشکی بگم به کسی نگید خدایی پیش خدمون بمونه. همه به اشتباه میگن دکوراسیون داخلی !!! دیدین دیگه تو ایران همه میگن . پس میرن گوگل سرچ میکنن دکوراسیون داخلی مثلا اتاق خواب حالا طرف منظورش همون طراحی داخلیه ولی دیگه میدونیم غلط رایجه بین همه ، پس حق بدید که همه شرکتا و سایتا بیان به جای طراحی داخلی از دکوراسیون داخلی استفاده کنن که مشتریو از دست ندن. پس تعجب نکنید که چرا سایت های خارجی همش با interior design یا همون طراحی داخلی خودمون مطلب یا نمونه کار دارن. ختم کلام امیدوارم تونسته باشم این ابهام و سوال رو رفع کنم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید